Wtorek, 30 maja, 2017

Fabryczne Konsultacje Podczas Dni Dąbrowy Górniczej – relacja


Emocje związane ze obchodami Dni Dąbrowy Górniczej pomału opadają.  Minione dni były nie tylko okazją do świętowania w rytmie różnorodnej muzyki, ale również do wyrażenia swojej opinii na temat zmian jakie szykują się w Centrum Dąbrowy Górniczej. 26 maja w godzinach 17:00-20:00 w Fabryce Pełnej Życia  i 27 maja o tej samej porze w Parku Hallera przedstawiciele Fundacji Godne Życie pytali mieszkańców Dąbrowy Górniczej oraz miast ościennych o ich pomysły i wizję tętniącej życiem, przyjaznej przestrzeni miejskiej w postindustrialnym klimacie.

 

Konsultacje odbywały się metodą Mobilnego Punktu Konsultacyjnego.

 

Przeniesienie części atrakcji związanych z Dniami Dąbrowy na teren Fabryki Pełnej Życia rozpaliło w uczestnikach konsultacji wyobraźnię i wiarę w to, że ożywienie śródmieścia Dąbrowy Górniczej musi się udać.

 

Rozmówcy wielokrotnie podkreślali, że obecne centrum pełniące głównie funkcje miejsca zakupów i punktu przesiadkowego potrzebuje centrum rozrywkowo-kulturalnego z prawdziwego zdarzenia i skupiającego wspólnotę lokalną rynku. Wielu z nich szczególny nacisk kładło na potrzebę integracji rodzin i wymiany pokoleniowej w miejscu łączącym nowoczesność z przeszłością leżącą u podstaw rozwoju naszego miasta.

 

Padały również pomysły nowatorskie, zaskakujące i wizjonerskie takie jak plaża w centrum miasta, ogród z fantazyjnie i abstrakcyjnie przycinaną roślinnością i  labiryntem obrazującym historię dąbrowskiego przemysłu, ruchomy chodnik prowadzący od centrum do dworca kolejowego poprzez atrakcyjne widokowo instalacje łączące najnowsze technologie z zielenią miejską i postindustrialną architekturą, steampunkowa restauracja, pracownie cyganerii artystycznej, muzeum miniatur zabytków Szlaku Zabytków Techniki z żywą makietą największych atrakcji regionu czy scena muzyczna dla młodych i niezależnych twórców.

 

Łącznie przeprowadzono ponad dwieście inspirujących rozmów.

 

Kolejna okazja do wypowiedzenia się na temat Fabryki Pełnej Życia i rewitalizacji śródmieścia będzie miała miejsce podczas Industriady 10 czerwca .  Serdecznie zapraszamy!

 

Punkt Konsultacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!