Poniedziałek, 25 września, 2017

Pierwsze warsztaty z mieszkańcami za nami!


W miniony czwartek 21 września odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu "Żywa Ulica" realizowanego na ul. 3-go Maja przez zespół Fundacji Napraw Sobie Miasto. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko mieszkańcy wspomnianej ulicy i jej okolic, lecz także urzędnicy i lokalni eksperci.
 

Warsztaty rozpoczęły się od krótkiej prezentacji na temat założeń i harmonogramu projektu. Następnie rozmawiano o funkcjach i ulubionych miejscach na ulicy - o fontannie, lodziarni i kawiarniach. Uczestnicy spotkania mówili, że odwiedzają ul. 3-go Maja również po to, żeby skorzystać z bankomatów. "Bezpieczniej wypłacić pieniądze, podjeżdżając samochodem" - dodała jedna z osób. Wśród miejsc nielubianych pojawiły się natomiast: plac budowy na końcu ulicy, często zastawiany przez auta wjazd z ul. Paryskiej, “dzikie” przejście w okolicy dawnego kina "Bajka" oraz tworząca martwą strefę kładka nad ul. Jana III Sobieskiego. Mieszkańcy wymienili również problemy, które wiążą się z obecnym funkcjonowaniem ul. 3-go Maja. Główne z nich to: chaotycznie zaparkowane samochody pracowników banków, brak zaplecza parkingowego dla mieszkańców i klientów usług czy nierespektowanie znaków drogowych przez kierowców. Uczestnicy warsztatów widzieli trudności także w ruchu samochodowym przecinającym trasy pieszych, w zniszczonej nawierzchni ulicy oraz w słupkach, które zawadzają właściwie wszystkim.

 

Dyskusja o obecnym kształcie ulicy przerodziła się w rozmowę o tym, jak powinna funkcjonować w przyszłości. Mieszkańcy opisywali ją jako miejsce dla wszystkich osób odwiedzających centrum Dąbrowy Górniczej, wygodne dla tych, którzy chcą siedzieć, spacerować lub wypić piwo czy kawę. Taka ulica powinna być przyozdobiona zielenią nasadzaną przy ławkach wykonanych z naturalnych materiałów.

 

Zebrane w ten sposób potrzeby wezmą teraz na warsztat architekci, którzy przygotowują projekt czasowej zmiany zagospodarowania ulicy. Będzie można o nim podyskutować na następnych warsztatach, które odbędą się 28 września w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej o godz. 17:00.

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.


 

Serdecznie zapraszamy!


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!