Piątek, 6 października, 2017

Pierwszy dzień Żywej Ulicy!


Wczoraj na ul. 3 Maja Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz mieszkańcy Dąbrowy Górniczej budowali tymczasowe meble miejskie, malowali ławki ze sklejki i sadzili rośliny w donicach. W tym dniu zmieniono również organizację ruchu. W ten sposób powstał prototyp, czyli nietypowe narzędzie do testowania rozwiązań dla przestrzeni ulicy, które będzie funkcjonowało przez najbliższe trzy tygodnie.

 

Równocześnie zespół Fundacji odwiedzał przedsiębiorców pracujących przy ul. 3 Maja, żeby posłuchać pierwszych spostrzeżeń, ale również obaw i nadziei związanych ze zmianami komunikacyjnymi. Zdania rozmówców były bardzo podzielone. Część osób zwracała uwagę, że usunięcie parkujących samochodów i przejazdu pomiędzy ulicami Sobieskiego i Kadena-Bandrowskiego jest dobrym pretekstem do projektowania wygodnej, bezpiecznej i estetycznej przestrzeni publicznej. Co ciekawe - według niektórych przedsiębiorców - nowa organizacja ruchu usprawniła dostawy, ponieważ samochody towarowe nie muszą teraz manewrować pomiędzy autami osobowymi, a rozładunek odbywa się na wyrysowanych na nawierzchni kopertach. Z drugiej strony pojawiały się głosy sugerujące, że wprowadzone ograniczenia mogą zagrozić funkcjonowaniu lokali handlowych. Częstym tematami wczorajszych rozmów były również wygospodarowanie parkingów przeznaczonych dla klientów usług, wydłużenie czasu dostaw oraz dopuszczenie wjazdu na ul. 3 Maja pracownikom biur.

 

Kolejna okazja do dyskusji o zmianach czasowych i trwałych na ul. 3 Maja to dzisiejszy punkt konsultacyjny. Przedstawicielki Fundacji będą na ulicy od godziny 11:00 do 17:00. Na podstawie wiedzy zgromadzonej w trakcie obserwacji, warsztatów oraz rozmów powstanie koncepcja docelowych przekształceń.

 

Zapraszamy do rozmowy!

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!