Poniedziałek, 9 października, 2017

“Kierowcy wcześniej czuli się jak bogowie”


Przestrzennym i organizacyjnym zmianom na ul. 3 Maja od dwóch dni towarzyszą gorące dyskusje. Wczoraj ponad siedemdziesięciu mieszkańców i przedsiębiorców z tej głównej ulicy miasta rozmawiało z przedstawicielkami Fundacji Napraw Sobie Miasto między innymi o parkowaniu, dostawach i bezpieczeństwie. Wszyscy spotkali się na ulicy pomimo niesprzyjającej pogody, żeby zgłosić bardzo różnorodne opinie, rozkładające się na skali wyznaczonej przez dwie skrajne wypowiedzi: “nareszcie ktoś pomyślał” kontra “to najgłupsze, co mogli wymyślić”. Można było zauważyć, że wiele osób czekało na to spotkanie i przygotowało się do rozmowy. To znak, że prototyp działa w taki sposób, w jaki został zaplanowany, czyli jako narzędzie do zbierania spostrzeżeń dotyczących konsekwencji przemian urbanistycznych.

 

Uwagi dotyczące parkowania odnosiły się do zachowań i potrzeb mieszkańców oraz klientów handlu i usług. Niektóre osoby mieszkające przy ul. 3 Maja wskazywały, że utrata miejsca parkingowego pod domem rodzi duże niedogodności, inne zauważały, że “jak ktoś chce znaleźć miejsce, to je znajdzie”. Równocześnie niemal wszyscy pozytywnie wypowiadali się o ograniczeniu ruchu, przywołując przy tym przeszłe niebezpieczne sytuacje. Szczególnie często wskazywały na to dzieci, które mówiły, że teraz na ul. 3 Maja czują się po prostu bezpiecznie.

 

Wiele osób podkreślało, że dzięki zakazowi ruchu można swobodnie spacerować, bez konieczności przeciskania się pomiędzy samochodami. Co więcej, przedsiębiorcy prosili o rozszerzenie godzin dostaw, niektórzy proponowali nawet likwidację ograniczenia. Argumentowali, że ich dostawcy przyjeżdżają z różnych części Polski i dlatego nie mogą się z nimi umówić na konkretny czas. Bardzo często wracano również do problemu obecności banków. Przechodnie powątpiewali, czy bez zmiany funkcji tych lokali ożywienie ul. 3 Maja będzie w ogóle możliwe.

 

Z przedstawicielami Fundacji Napraw Sobie Miasto będzie można spotkać się jeszcze na punktach konsultacyjnych 27 października i 9 listopada.

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

 


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!