Czwartek, 25 stycznia, 2018

Park Hallera 2018


Jeszcze w tym roku Park Hallera doczeka się rewitalizacji. Ubędzie asfaltu i betonu,  pojawią się fontanny, zjeżdżalnie, trampoliny, strefa aktywności seniorów, boisko, ekologiczne oświetlenie, przybędzie drzew, żywopłotów, kwitnących roślin oraz zacisznych zielonych zakątków. Największe zmiany czekają dąbrowian w okolicach Szkoły Podstawowej nr 20, gdzie powstaną: nowoczesny skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy oraz niezwykły ogród sensoryczny.

 

– Podczas konsultacji dotyczących śródmieścia jedna rzecz nie budziła wątpliwości – Park Hallera należy poddać gruntownej rewitalizacji. Postanowiliśmy, że na inwestycje po drugiej stronie Placu Wolności zaczekamy do zakończenia projektowania tego obszaru, a teraz zajmiemy się całą resztą. Przez cały ubiegły rok konsultowaliśmy z architektami założenia zmian w parku z uwzględnieniem oczekiwań mieszkańców. Efekt jest wyśmienity i mam nadzieję, że Park Hallera stanie się wzorowym przykładem parku śródmiejskiego oraz ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku dąbrowian – mówi Marcin Bazylak, pierwszy zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej. Zapraszamy czytelników w krótką podróż po odnowionym Parku Hallera.

 

Wejdziemy do niego jednym z nowych wejść. Jeśli zrobimy to w miejscu, gdzie dziś znajduje się postój taksówek przy ul. Królowej Jadwigi, najpierw miniemy zaciszne strefy aktywności mieszkańców z ławkami, stolikami i mnóstwem zieleni. Powstaną w miejscu zaniedbanych przez lata przyblokowych części parku.

 

Dalej przejdziemy obok pierwszego z kręgów rekreacyjnych, które mają sprzyjać wypoczynkowi i nawiązywaniu kontaktów – w całym parku powstanie wiele takich miejsc. Będą wyposażone w wygodne ławki, stoły do gry w szachy oraz kwitnące klomby. Z prawej strony zauważymy plac zabaw rozbudowany o dwie ok. 20-metrowe zjeżdżalnie w strefie górki. Na jej zboczach dostrzeżemy ludzi wypoczywających na amfiteatralnych siedziskach, pod nimi trampoliny dla najmłodszych, wokół nowe drzewa i oświetlenie.

 

W miejscu obecnie wyłożonym cegłą klinkierową, powstanie strefa aktywności wodnej. Utworzą ją dwa place z fontannami. Jak twierdzi Arkadiusz Miśkiewicz z pracowni AiM Architekci – „będzie to najnowocześniejsze tego typu miejsce w regionie, w całości zautomatyzowane, z mnóstwem możliwości dot. sekwencji wodnych i podświetlenia”.


Za fontannami znajdzie się strefa aktywności seniora. Obok wielu urządzeń rekreacyjnych i stołów do gry w szachy, dostrzeżemy tu zielone pagórki o wysokości do 2 m. Pomiędzy nimi zobaczymy hamaki, służące rekreacji i boisko do gry z bule. Dalej miniemy wielofunkcyjne boisko sportowe, łąkę powstałą w miejscu betonowej nawierzchni za szkołą i miejsce przygotowane pod scenę parkową.


 

Nowością będą łąki kwietne, które pojawią się na uformowanych pagórkach w strefie seniora oraz w sąsiedztwie parkingu Nemo, gdzie dziś zalega asfalt. Wyremontowanym tunelem przejdziemy do tzw. części „B” Parku Hallera. Miniemy trampoliny, później nowy plac zabaw ze strefami starszaka i malucha, zrewitalizowany krąg modelarski, by dojść do ogrodu sensorycznego, który zostanie utworzony tam, gdzie obecnie straszą wielkie połacie popękanego asfaltu. W tym miejscu nie tylko najmłodsi będą mogli jednocześnie bawić się i rozwijać własną kreatywność, umiejętność współpracy i wrażliwość na przyrodę, korzystając z urządzeń, takich jak bliźniacze lustra czy kołyska Newtona.

 

Za kolejnym kręgiem rekreacyjnym dostrzeżemy skatepark, którego konstrukcję architekci konsultowali z dąbrowskimi miłośnikami jazdy na desce. Dzięki temu będzie on w całości wybetonowany, nie zabraknie też miejsc dla publiczności zawodów, nawet najwyższej rangi, które będzie można tu organizować. Wokół części „B” Parku Hallera zostanie poprowadzona ścieżka rowerowa i trasa dla rolkarzy. Na terenie inwestycji planuje się wymianę nawierzchni większości alejek, montaż ekologicznego oświetlenia z latarniami typu led, przesadzenie wielu krzewów (jałowce, żywotniki, magnolie, cisy) oraz pielęgnacyjne wycinki drzew chorych i połamanych.

 

Już w lutym 2018 zostanie ogłoszone postępowanie o wyborze wykonawcy. Przewidziany koszt rewitalizacji Parku Hallera to ok. 12 milionów złotych, z tego aż 10 milionów stanowią środki pozyskane przez Gminę Dąbrowa Górnicza z funduszy unijnych.

 

Wojciech Czyżewski


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!