Czwartek, 30 sierpnia, 2018

Żywa ulica - rewitalizacja trwa


Na początku były zmiany komunikacyjne i śledzenie rzeczywistych przemian w przestrzeni miejskiej razem z jej użytkownikami. Po serii spotkań i wielu konsultacjach, wprowadzono udogodnienia związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa oraz użyteczności ulicy. Zamontowano trwałe i mobilne meble miejskie, wymieniono oświetlenie na nowe typu LED, wprowadzono zieleń – drzewa, krzewy i rośliny w donicach w ciągu ulicy oraz kwiaty wiszące. Taką transformację od września 2017 r. przeszła ul. 3 Maja.

 

Zadbano nie tylko o zmiany fizyczne w przestrzeni publicznej, lecz także działania społeczno-aktywizacyjne. We współpracy ze Stowarzyszeniem „Przedsiębiorców z Wyboru” pracownicy Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej prowadzą działania na rzecz rozwoju gospodarczego, których celem jest stworzenie i przetestowanie modelu wsparcia przedsiębiorstw działających na obszarze POR CENTRUM. W budynku przy ul. 3 Maja 22 działa Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości oferujący doradztwo i wsparcie dla osób chcących założyć działalność gospodarczą i startupów. Przy udziale organizacji pozarządowych i lokalnych przedsiębiorców przeprowadzono kilkanaście happeningów, akcji społecznych, eventów i mini wydarzeń.

 

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna jesień na ul. 3 Maja będzie wyjątkowo aktywna. Organizacje społeczne i grupy inicjatywne we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami przygotowały mnóstwo ciekawych przedsięwzięć. Już dziś warto w kalendarzu zapisać następujące daty:

• 5 września – Rewitalizacja społeczna– pełnosprawny (nie) pełnosprawny – w programie: bezpłatne badania (cukier, cholesterol, ciśnienie), konsultacje medyczne, psycholog, dietetyk oraz konsultacje z prawnikiem, wystawa dorobku placówek i stowarzyszeń zajmujących się niepełnosprawnością, minikoncert gitarowy Lucyny Gawlik, koncert Łukasza Barucha i Karoliny Żelichowskiej oraz gry i zabawy z nagrodami – realizator: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Śląski Oddział Wojewódzki

• 9 września – II Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła– w programie: stoiska z rzemiosłem i rękodziełem, warsztaty tkackie, tkanina artystyczna, ceramika z dekoracją, rzemiosło dziecięce, art. -recycling, dmuchany zamek dla dzieci, bańki mydlane, balony, malowanie twarzy – realizator: Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw Komitywa

• 14 września – Laboratorium niezwykłych eksperymentatorów – gra terenowa – realizator: Fundacja Godne Życie

• 14 – 16 września – Street Festival 3Maj się ulicy – w programie: uliczna strefa przyjemności – jedzenia, picia, muzyki, wystawa prac artystycznych „Nasz Art”, warsztat „Las w słoju”, warsztat artystyczny „Metamorfoza komody vintage”, spacery historyczne, kiermasz rękodzieła, wystawa historyczna, seans filmowy – realizator: Fundacja Fabryka Kulturalna i Fajna Spółdzielnia Socjalna

• 19 września – Dopolony Kurier z ulicy Klubowej – gra terenowa – realizator: PTTK oddział Dąbrowa Górnicza

• 21 września – Obchody Światowego Dnia Pokoju – w programie: wystawa, występ chóru, projekcja filmów – realizator: MasterPeace Club Poland.

 

Po szczegółowe informacje dotyczące przemian na ul. 3 Maja oraz planowanych w jej przestrzeni wydarzeń zapraszamy na stronę fabrykapelnazycia.pl.


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!