Piątek, 27 września, 2019

Wybierz się na spacer szlakiem historii i pamięci


Mamy dla Was świetną alternatywę na spacer z historią Dąbrowy w tle. Będzie to gratka dla tych, którzy kochają historię, ale również dla tych, którzy chcą historię naszego miasta lepiej poznać.

 

Zapraszamy Was serdecznie do skorzystania z z dwóch tras spacerów:

- Trasa nr 1;

- Trasa nr 2.

 

Centrum naszego miasta, zwłaszcza w czasach PRL-u, przeszło ogromne zmiany. Stare kamienice wyburzono, a ich miejsce zajęły wszechobecne bloki. Przeciętnemu obserwatorowi trudno odnaleźć tu klimat dawnych lat. Gdy jednak przespacerujemy się między stojącymi tu budynkami, odkryjemy kulturowy potencjał tego miejsca i jego historię, ukazującą nam się w różnych jego zakamarkach. Na ulicy 3 Maja, w miejscu obecnego placu z fontanną-piramidą, w dawnych koszarach carskich, harcerze budowali i reperowali swoje kajaki. Nieco wyżej, w kamienicy pod numerem 14, rodzina Wilczyńskich prowadziła manufakturę alkoholi, sprzedając je po drugiej stronie ulicy we własnej restauracji. Znajdująca się w połowie drogi Resursa była świadkiem znamienitych koncertów i zarazem rewolucyjnych i krwawych wydarzeń. Swój ślad zostawili tu również obywatele mniejszości żydowskiej. W kamienicy przy ulicy Sobieskiego znajdował się ich dom modlitw, a podczas wojny ukrywali się na ulicy Dąbrowskiego. Jest to też miejsce większych lub mniejszych miejskich legend: składu broni, zatopionego niemieckiego motocykla w podwórku jednej z kamienic czy ukrytego skarbu żydowskiego kupca. Wreszcie dochodzimy do krwawych rozbojów i plotek godnych dzisiejszych tabloidów. Z analizy ówczesnych wycinków prasowych wyłania się obraz centrum pełnego zbrodni i niebezpieczeństwa.

 

Zapraszamy na wędrówkę pełną przygód!

 

Mapy powstały w ramach realizacji projektu „Fabryka Pełna Życia – rewitalizacja śródmieścia Dąbrowy Górniczej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.


« Poprzednia aktualność

Dziękujemy za rejestrację!