Czwartek, 24 października, 2019

Warsztat otwarty


Dawny warsztat elektryczny DEFUM zamienił się w multimedialne centrum wystawowe, miejsce spotkań i koncertów. Po raz pierwszy mieszkańcy Zagłębia będą je mogli zobaczyć w weekend 25-27 października. To pierwszy budynek w nowym śródmieściu, którego budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Kolejnym etapem będzie wyburzenie starego biurowca i pofabrycznego budynku z muralem Emila Skody oraz powstanie browaru rzemieślniczego. Całość ma być gotowa za pięć lat.

 

− Przebudowa dawnych warsztatów jest zwiastunem zmian, które mogą nastąpić na terenach Defum. Chcieliśmy pokazać, jak może wyglądać Fabryka Pełna Życia. Przed nami duże wyzwanie, czyli pozyskiwanie partnerów instytucjonalnych i finansowych, najemców i inwestorów. Zależy nam, by wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku i działać jak najszybciej. Widać już dziś zainteresowanie potencjalnych inwestorów. Mamy wiele walorów rekreacyjnych, krajobrazowych, a jeśli doda-my do tego nowoczesne, funkcjonalne śródmieście, możemy liczyć na to, że znajdą się chętni, by właśnie tutaj, w samym centrum zainwestować, pracować i zamieszkać – podkreśla Wojciech Czyżewski, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej i przewodniczący Zespołu ds. projektu Fabryka Pełna Życia. W kwietniu poznaliśmy wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję nowego centrum. Zwycięzca – koszalińsko-szczecińska pracownia Analog – otrzymał zlecenie na opracowanie szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej, która jest już gotowa. Przewiduje 10 tys. m kw. powierzchni mieszkaniowej, 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i 9 tys. m kw. powierzchni usługowej. W centrum naszego miasta ma stanąć hala wystawowa, browar rzemieślniczy z restauracją, 5 budynków biurowo-usługowych, zielony pasaż, hotel butikowy z 35 pokojami, wieża z tarasem widokowym, food hall, czyli pasaż z gastronomią i restauracjami oraz 9 budynków mieszkalnych (około 150 mieszkań). Zaplanowano ponad 650 miejsc parkingowych (jeden z parkingów obok ul. Kolejowej będzie mieć pięć kondygnacji). Centrum ma wyróżniać proekologiczność – przewidywane jest wykorzystywanie deszczówki, montaż paneli fotowoltaicznych, zielone tarasy, w licznych oczkach wodnych sadzona będzie miejscowa roślinność z Pogorii, a wśród drzew nie zabraknie dębów oraz drzew owocowych, które przyciągną ptaki. Nie zapomniano również o wypożyczalni rowerów miejskich, rowerów elektrycznych i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Innym ważnym elementem projektu jest toż-samość Zagłębia Dąbrowskiego – historyczna (nazwy alei i pasaży nawiązywać będą do miejscowych przedsiębiorców) i teraźniejsza (mapy podkreślające dzielnicowe zróżnicowanie Dąbrowy Górniczej). − Miasto ma zyskać nie tylko nowe centrum z zielonym rynkiem o powierzchni 64x64 m kw. Cała przestrzeń ma też pełnić rolę śródmiejskiej strefy ekonomicznej, w której zatrudnienie znajdzie około 1750 osób – podkreśla Wojciech Czyżewski.

 

Kolejne kroki

Centrum będzie powstawać etapami. Na ten rok zaplanowano wyburzenie opuszczonego biurowca oraz pofabrycznego budynku z muralem Emila Skody. Dzięki temu od strony PKZ po-wstanie otwarty na mieszkańców zielony plac. Na grudzień planowany jest przetarg na budowę i 30-letnią dzierżawę browaru rzemieślniczego, który miałby powstać w pofabrycznej hali przylegającej do dawnego budynku Telekomunikacji Polskiej.

 

Co równie ważne, cała przestrzeń ma być dobrze skomunikowana, dlatego rewitalizacja śródmieścia łączyć się będzie z prowadzonymi i planowanymi przez miasto inwestycjami − związanymi z budową centrów przesiadkowych Gołonóg i Centrum (w 2020 r.), a także z modernizacją torowisk realizowaną już we współpracy z Tramwajami Śląskimi oraz planowaną przez PKP likwidacją kolizyjnych przejazdów kolejowych.

 

Zdzisława Górska-Nieć


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!