Poniedziałek, 25 listopada, 2019

Śródmiejska strefa ekonomiczna. Nowe oblicze dąbrowskiego biznesu.


Głównym celem projektu Fabryka Pełna Życia jest doprowadzenie do jakościowej przemiany Dąbrowy Górniczej we wschodnią bramę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o wyraźnie zagłębiowskiej tożsamości (Serce Zagłębia Dąbrowskiego), miasto modne, nowoczesne, atrakcyjne gospodarczo, zasobne w bogatą ofertę usługową, kulturalną i spędzania czasu wolnego. Służy temu, m.in. zbalansowanie poszczególnych funkcji nowego centrum Dąbrowy Górniczej. 9000 m kw. powierzchni usługowej, 14000 m kw. powierzchni biurowej, 10000 m kw. powierzchni mieszkalnej i wielka różnorodność przestrzeni gwarantują miejsce pełne życia.

 

Priorytety strategiczne:

1. Ukształtowanie ponadlokalnego centrum emanującego nowymi ideami i rozwiązaniami inspirującymi innowacje i kreatywność w swoim bezpośrednim i dalszym otoczeniu; nadanie Fabryce Pełnej Życia cech laboratorium przyszłości, w którym wdrażane będą rozwiązania stające się zalążkiem nowych branż i działalności społecznych.

2. Wzmocnienie atrakcyjności miasta Dąbrowa Górnicza dla podmiotów w otoczeniu, zwłaszcza dla firm oferujących wysokiej jakości usługi dla mieszkańców i sektora biznesowego.

3. Stworzenie przestrzeni tożsamości mieszkańców Dąbrowy Górniczej oraz przyjaznego i atrakcyjnego miejsca spotkań.

4. Stworzenie ikonicznej przestrzeni, tzw. Serca Zagłębia Dąbrowskiego, powiązanej komunikacyjnie i funkcjonalnie z obszarem Dąbrowy Górniczej, miastami sąsiednimi i Katowicami – stolicą województwa śląskiego.

 

Wskazania projektowe:

1. Oparcie rozwiązań projektowych na integracji dziedzictwa kulturowego z innowacjami.

2. Nadawanie projektowi cech rozwoju zrównoważonego związanego z samowystarczalnością energetyczną i zerową emisyjnością.

3. Budowa nowej przestrzeni komercyjnej i kulturalnej w industrialnych pomieszczeniach fabryki wraz z dobudową nowoczesnych przestrzeni biurowo-usługowych.

4. Wprowadzanie w przestrzeń Fabryki Pełnej Życia urozmaiconych form zieleni oraz obecność fontann, niecek wodnych, sadzawek itp. poprawiająca estetykę i klimat miejsca.

 

Nowy rynek Dąbrowy Górniczej

W ujęciu biznesowym, projekt Fabryka Pełna Życia ma doprowadzić do stworzenia nowego rynku pracy. Mowa tu o szerokiej ofercie usługowej, handlowej, także w oparciu o kryteria tzw. ekonomii społecznej. Planuje się, że na obszarze nowego centrum Dąbrowy Górniczej zatrudnienie znajdzie ok. 2000 osób. To więcej niż kiedykolwiek pracowało w zakładach Defum (najwyższy wskaźnik zatrudnienia osiągnięto tu w roku 1976 – 1231 osób).

Nowy rynek Dąbrowy Górniczej ma też wymiar jak najbardziej dosłowny - wytyczono w kwadracie o boku 64 m. Porośnięty zadbaną trawą, od północy został zamknięty nowoczesną bryłą pięciopiętrowego budynku z zielonym dachem, od wschodu ograniczony halą wielofunkcyjną z galerią widokową i hotelem butikowym, od zachodu – ceglanymi budynkami dawnej kotłowni z lokalami usługowymi i handlowymi. Od południa rynek graniczy ze starannie odrestaurowaną halą z początku XX w., w której będzie można skorzystać z oferty kilkunastu restauracji i barów, obok – przykryty szkłem – zielony pasaż, dalej miejski browar w historycznym budynku dawnego wydziału remontowego. Nad wszystkim górować będzie biurowy budynek wieżowy z tarasem widokowym połączony z kolejnym pięciopiętrowym wielofunkcyjnym budynkiem z zielonym dachem. Wokół kawiarnie, wygodne miejsca spotkań, wodne atrakcje, ślady fabryki wpisane we fragmenty posadzek dawnych hal, informacje o historii miejsca i jego największych atrakcjach. W sumie 23 budynki o różnym przeznaczeniu (usługowym, handlowym, kulturalnym, biurowym, hotelowym, mieszkaniowym), zatopione w zieleni (wszystkie nowe obiekty mają ogrody na dachach), ekologiczne, spójne architektonicznie, nowoczesne. Wraz zabudowaniami przy ul. Marii Konopnickiej to ponad 5 hektarów nowej przestrzeni, w samym środku miasta, pomiędzy nowym centrum przesiadkowym i gruntownie zmodernizowanym układem komunikacyjnym wzdłuż linii tramwajowej.

 

Zobacz – budynki Fabryki Pełnej Życia
 

Zobacz – funkcje poszczególnych budynków
 

Zobacz - powierzchnia zabudowy Fabryki Pełnej Życia

 

FAKTY I LICZBY:

- 2055 nowych miejsc pracy

- 9 000 m kw.  powierzchni usługowej

- 14 000 m kw. powierzchni biurowej

- 10 000 m kw. powierzchni mieszkalnej

 

- 5 budynków biurowo-usługowych

- 9 budynków mieszkalnych

- 35 pokoi w hotelu butikowym

- 20 konceptów kulinarnych

 

- 650 miejsc parkingowych

- browar rzemieślniczy z restauracją

- multimedialne centrum konferencyjno-wystawowe

- wieża widokowa

- Wi-Fi

 

Opracowanie: Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia.

 


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!