Poniedziałek, 25 listopada, 2019
Z szacunkiem dla 140 lat historii. Zagłębiowska tożsamość miejsca.
Historia
Charakter nowej zabudowy w obrębie Fabryki swoją formą (długie, wydłużone formy hal przemysłowych) i materialnością (cegła, blacha, szkło profilowe, itp.) będzie nawiązywał do istniejących budynków. Do budowy nowych obiektów zostanie wykorzystany materiał pochodzący z rozbiórki obiektów istniejących. Wszystkie cenne elementy architektoniczne i konstrukcyjne zostaną zachowane. To, co ze względu na zły stan wymaga demontażu, po rewitalizacji zyska nowe życie.
Jednoprzestrzenność wnętrz dawnych hal przemysłowych była głównym priorytetem projektowym w adaptacji do nowych funkcji. Dlatego istniejące ceglane ściany zewnętrzne i elementy konstrukcji stalowej pozostają w projekcie „nietknięte” pod względem formalnym, a wszystkie nowe elementy, takie jak antresole, zachowają odpowiedni odstęp od elementów istniejących.
Miejsce wyróżniać się będzie pieczołowitym odtworzeniem układu urbanistycznego dawnych zakładów Defum. Zostaną zachowane i atrakcyjnie wyeksponowane ślady dawnych hal i budynków fabrycznych.
Przed wejściami do wszystkich rewitalizowanych obiektów znajdą się tablice ilustrujące ich historię i pierwotne przeznaczenie.
Zagłębiowska tożsamość miejsca
Przestrzeń nowego centrum Dąbrowy wyróżniać będą, widoczne na każdym kroku, odwołania do zagłębiowskiej tożsamości miejsca. Poszczególne hale zostaną nazwane od dzielnic Dąbrowy Górniczej, np. Ząbkowicka, Łosieńska, Tworzeń. Ulice, place i pasaże zaczerpną swe nazwy od byłych właścicieli zakładów Defum, jak Emil Škoda, Bracia Zielenieccy, Wilhelm Fitzner i Konrad Gamper, a także inżynierów, którzy przyczynili się do rozwoju zakładu w powojennej historii, np. Tadeusza Białasa i Bonifacego Kopecia.
Spacerujący po nowym centrum natkną się także na wmurowane w posadzce płyty z nazwami i opisami poszczególnych dzielnic Dąbrowy Górniczej.
W przestrzeni Fabryki wyeksponowane zostaną także pamiątki z górniczej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego, np. kopalnianie koła wyciągowe i kolejka podziemna z najdłużej działającej zagłębiowskiej kopalni węgla – KWK Kazimierz Juliusz w Sosnowcu.
FAKTY i LICZBY:
- 18 tablic informacyjnych o dzielnicach Dąbrowy Górniczej
- umieszczona w posadzce mapa dawnej Dąbrowy Górniczej
- model fizyczny Fabryki Pełnej Życia
- model fizyczny dawnych zakładów Defum
- plenerowe gabloty ekspozycyjne
Opracowanie: Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia.
« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »