Czwartek, 28 września, 2017

Ulica do przemiany


Jedna z najstarszych i najważniejszych arterii Dąbrowy Górniczej w ostatnich latach znacznie podupadła. Badania socjologiczne i ekspertyzy prowadzone w ramach rewitalizacji śródmieścia potwierdziły, że zdominowana przez banki i instytucje parabankowe, zapchana byle jak zaparkowanymi samochodami, oszpecona przez wszędobylskie szyldy i reklamy, z kiepską nawierzchnią oraz złej jakości meblami miejskimi ulica 3 Maja wymaga przemyślanej i społecznie oczekiwanej przemiany.

 

W tym celu sięgnięto po, realizowany przez Fundację Napraw Sobie Miasto, projekt „Żywa Ulica”, który polega na wprowadzaniu i obserwowaniu rzeczywistych zmian w przestrzeni publicznej. Najważniejszą zaletą tego sposobu projektowania – bo architekci i socjologowie docelowo mają przygotować plan trwałych zmian na ulicy 3 Maja – jest prototypowanie, czyli testowanie konkretnych rozwiązań w skali 1:1. Ideą projektu jest zrównoważona mobilność, a zatem znalezienie kompromisu między różnymi użytkownikami przekształcanego miejsca.

 

Jednym z pierwszych elementów zbierania informacji od mieszkańców był uliczny punkt konsultacyjny – 16 września ok. 150 osób skorzystało z możliwości rozmowy o wizji odmienionej ulicy i problemach związanych z jej obecnym funkcjonowaniem. Z mieszkańcami dyskutowały przedstawicielki Fundacji Napraw Sobie Miasto i Damian Rutkowski, zastępca prezydenta miasta.

 

Przechodnie opowiadali o ruchu na ulicy, zarówno w kontekście miejsc problematycznych, jak i ulubionych. Poruszyli kilka tematów kluczowych: obecność samochodów, stan nawierzchni oraz bezpieczeństwo. Znakomita większość wskazywała, że ten obszar powinien się zmienić. „Nie jest bezpiecznie – ulica biegnie tak, że nie mogę spuścić dziecka z oka” – stwierdziła jedna z mieszkanek. Również problem z parkowaniem mocno wybrzmiał w wypowiedziach wielu osób. „Wszyscy się śmieją, że tu jest jeden wielki parking” – dodał kolejny przechodzień.

 

Pytani o idealną ulicę 3 Maja, mieszkańcy jednogłośnie opisywali wygodny, bezpieczny dla pieszych, czysty i pełen zieleni deptak, miejsce bez samochodów i parkingów, przez które powoli przejeżdżają wyłącznie mieszkańcy lub dostawcy do lokali usługowych.

 

Uzupełnieniem rozmów są warsztaty projektowe, których celem jest wypracowanie wspólnej wizji zagospodarowania ulicy. Prototyp zostanie poprzedzony serią specjalistycznych badań, opisujących rytm ruchu ulicznego. Pomiędzy 5 a 26 października wprowadzona zostanie czasowa zmiana organizacji ulicy, polegająca m.in. na usunięciu słupków, powiększeniu przestrzeni dla pieszych i rozmieszczeniu dodatkowej zieleni. Dotychczas „Żywa Ulica” była organizowana w Katowicach, Gliwicach, Krakowie oraz Warszawie. W poprzednich edycjach na ulicach pojawiały się instalacje z zielenią, elementy małej architektury i drogi dla rowerów.

 

Wojciech Czyżewski

 

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!