Piątek, 28 września, 2018

Obudzona społeczna energia


Gry terenowe i historyczne, pikniki dla osób starszych i niepełnosprawnych, Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, Street Festiwal 3Maj się ulicy – to wydarzenia, które pokazały, że rewitalizacja jednej z najstarszych ulic w Dąbrowie Górniczej ma sens. Wspólnie z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi aktywistami w przestrzeni ul. 3 Maja zorganizowaliśmy kilkanaście wydarzeń, które mają zachęcić do aktywności.

 

W poprzednich wydaniach Przeglądu Dąbrowskiego opisywaliśmy zmiany komunikacyjne oraz przemiany w przestrzeni miejskiej, tym razem czas przyjrzeć się, jak o zmianach w tkance społecznej mówią realizatorzy działań animujących czas wolny mieszkańców Dąbrowy Górniczej.

 

Od konfliktu do współpracy

– Z natury jesteśmy aktywistkami, które wciągnęła rewitalizacja – przyznaje Aleksandra Małycha z Fundacji Fabryka Kulturalna. – W ciągu roku zorganizowałyśmy cztery aktywności na ulicy 3 Maja. To miejsce przyciąga nas jak magnes, choć na początku była to trudna przestrzeń, która potrzebowała nowego życia – dodaje Ewa Dzieciaszek, z Fundacji Fabryka Kulturalna. – Poznałyśmy ludzi, którzy też chcą zmian, a przed nami, wspólnie z miastem, główny cel – zawiązać grupę mieszkańców i przedsiębiorców z 3 Maja, którym się chce i wierzą w zmiany – stwierdzają jednym głosem.

 

3 Maja – ulica z potencjałem

Potencjał w rewitalizowanej przestrzeni dostrzega także Anna Dęboń z Otwartej Pracowni Artystycznej O! pa. Organizowane przez nią wspólnie ze Stowarzyszeniem Dobrych Inicjatyw „Komitywa” wydarzenie pn. NaMajowej.pl polegało na wykreowaniu i udostępnieniu mieszkańcom miasta ulicznej przestrzeni, w której odbywały się rodzinne wydarzenia warsztatowo-happeningowe tematycznie nawiązujące do różnych dziedzin w konwencji nauka-sztuka-zabawa. Inicjatywa NaMajowej.pl była swoistym zaproszeniem do wspólnych, rodzinnych, edukacyjnych i artystycznych działań – podkreśla Dęboń. Zapytana o to, co się działo, jednym tchem wylicza: – Miejskie warsztaty zielone, tworzenie zielników, badawcza miniwyprawa przyrodnicza, zajęcia przyrodnicze i poznawanie zwyczajów po sąsiedzku mieszkających z nami w mieście zwierząt, warsztaty projektowania, warsztaty ceramiczne, spektakle obrazkowego teatru kamishibai. Potrzebę prowadzenia takich działań potwierdza nominowanie do nagrody Słoneczniki 2018 w ramach plebiscytu na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci organizowanego przez grupę CzasDzieci.pl.

 

Ulica – przestrzeń włączająca w działania

Ulica powinna być miejscem dla wszystkich, dostępnym zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób starszych oraz niepełnosprawnych. Może stać się przestrzenią spotkań i promocji twórczości artystycznej, miejscem przełamywania stereotypów. Rewitalizacja ulicy 3 Maja pokazała też, jak ważnym jest uwrażliwienie na potrzeby osób z niepełnosprawnością poprzez działania społeczno-aktywizacyjne – twierdzi Barbara Tometczak ze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

 

3 Maja – miejsce do nauki i edukacji

Przestrzeń ulicy 3 Maja w ostatnich miesiącach stała się areną gier edukacyjnych i gier miejskich. Na mieszkańców Dąbrowy Górniczej czekały atrakcje związane z grą historyczną, która przenosiła nas do czasów Fitznera i Gampera, warsztaty i doświadczenia chemiczno-fizyczne podczas akcji pn. Mali eksperymentatorzy czy Dopolony Kurier z ulicy Klubowej – Quest odbywający się w przestrzeni miejskiej. Udział w tej niecodziennej, pełnej zabawy lekcji dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń – podkreśla Łukasz Kolber, z Fundacji Godne Życie. Podobną opinię zdaje się mieć Karol Grzesica, prezes Stowarzyszenia Fantastyki Militarnej: – Gry terenowe przygotowujemy z pasją, są dla nas zawsze okazją do dobrej zabawy. Te organizowane w przestrzeni miejskiej są dodatkowo okazją do poznania lokalnej historii oraz spotkania nowych osób, które współdzielą te same zainteresowania.

 

Ulica pełna życia

– Prawdziwy test aktywności 3 Maja przeszła jednak we wrześniowe weekendy, podczas których odbywały się II Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła oraz Street Festiwal „3Maj się ulicy”. Zainteresowanie Jarmarkiem przerosło wszelkie oczekiwania organizatorów –podkreśla Maciej Kołodziej, ze Stowarzyszenia Dobrych Inicjatyw „Komitywa”. W tej edycji Dąbrowę Górniczą odwiedziło ponad 40 wystawców oraz setki osób odwiedzających. Oprócz samego Jarmarku, na uczestników czekały bezpłatne atrakcje festynowe oraz 6 różnych, odbywających się równolegle, warsztatów rękodzieła dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy wydarzenia podkreślali wyjątkowość atmosfery panującej podczas wydarzenia, zachwycali się poziomem prezentowanych dzieł, profesjonalnym przygotowaniem warsztatów oraz wysokim poziomem organizacyjnym imprezy, deklarując jednocześnie udział w kolejnej edycji Jarmarku – dodaje Kołodziej. Z kolei Darek Ryczkowski z Fajnej Spółdzielni Socjalnej, która współorganizowała festiwal uliczny, z uśmiechem mówi, że w ciągu trzech dni festiwalu „3Maj się ulicy” udało się, dla okolicznych mieszkańców, zorganizować m.in. wystawę i spacer historyczny po ulicy 3 Maja z przewodnikiem, pierwszy sąsiedzki konkurs wypieków domowych, podwórkowy seans kinowy, uliczny teatr dla dzieci i wieczorny koncert pod Resursą. Było bardzo fajnie i energetycznie – wspomina.Opisane wyżej działania zrealizowane zostały przez ludzi z pasją, którzy, bazując na lokalnym potencjale i zasobach przestrzeni ulicy 3 Maja, udowodnili, iż ulica ta potrafi tętnić społeczną energią mieszkańców. Działania społeczne to jedna z gałęzi rewitalizacji, która wraz z przemianami gospodarczymi i przestrzennymi, potwierdza komplementarne podejście do rewitalizacji w śródmieściu Dąbrowy Górniczej.

 

Szczegółowe informacje dotyczące przemian na ul. 3 Maja na stronie fabrykapelnazycia.pl.

 

Magdalena Mike

 


« Poprzednia aktualnośćNastępna aktualność »

Dziękujemy za rejestrację!