Czwartek, 18 maja, 2017
Industriada 2017
10.06.2017
Od warsztatu kowalsko-ślusarskiego po Fabrykę Pełną Życia wiedzie nas historia terenu zakładów przemysłowych zlokalizowanych w sercu Dąbrowy Górniczej. Poznaj historię pisaną rytmem maszyny uczestnicząc w Święcie Zabytków Techniki Industriada 2017.
Program imprezy na terenie Fabryki Pełnej Życia w dniu 10 czerwca:
12.00-13.00 Miejska Orkiestra Dęta w rytmie industrialu
Koncert rozpocznie się na terenie Fabryki Pełnej Życia i połączony będzie z przemarszem ulicami Dąbrowy Górniczej do Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka”. Muzycy ze Stowarzyszenia wykonywać będą standardy muzyki rozrywkowej.
12:00 - 14:00 Ja, projektant szkła - warsztaty rodzinne
Warsztaty rodzinne o charakterze plastycznym. Uczestnicy imprezy otrzymają materiały i inspirację w celu stworzenia projektu w formie rysunkowej przedmiotu ze szkła, nagrodzona pierwszym miejscem praca zostanie wykona w technice witrażu lub formie dmuchanego szkła zgodnie z wytycznymi projektowymi. Warsztatom rodzinnym towarzyszyć będzie fotościanka nawiązująca tematycznie do szkieł produkowanych na terenie Dąbrowy Górniczej w Hutach Szkła.
12.00-18.00 - Historia pisana maszyną – warsztaty rodzinne
Warsztaty rodzinne o charakterze podróży w czasie zapoznającej z historią terenów poprzemysłowych DEFUM i rytmem pracy w zakładzie przemysłowym. Uczestnicy imprezy otrzymają karty obiegowe i uzupełniając ją o nowe poznane fakty z historii DEFUM oraz szczegóły projektu rewitalizacji obiektu, odwiedzać będą stacje, na których wykonywać będą określone zadania. Stacje będą okazją do poznania historii pisanej rytmem maszyny – od warsztatu kowalsko-ślusarskiego w XIX wieku, przez fabrykę maszyn E. Škoda, zakłady kotlarskie i mechaniczne Fitznera i Gampera, Dąbrowską Fabrykę Obrabiarek DEFUM po Fabrykę Pełną Życia. Warsztatom rodzinnym towarzyszyć będzie zorganizowane pod hasłem w rytmie maszyny: malowanie na folii stretchowej, konkurs plastyczny malowania na papierze na sztalugach, plener malarski, zajęcia rękodzieła, bibułkarstwa, decoupage oraz wykonywanie biżuterii z industrialnej z trybików, śrubek, nakrętek, łańcuchów, kabelków.
12.00-18.00 - Fabryczne konsultacje – komentowane spacery badawcze, mobilny punkt zbierania pomysłów, kawiarenka obywatelska, warsztaty
W ramach wydarzenia jakim jest Festiwal Industriada planuje się zaangażowanie uczestników w proces rewitalizacji; uczestnicy będą mogli wziąć udział w konsultacjach i spotkaniach prowadzonych m.in. za pomocą takich metod i technik partycypacji jak: komentowane spacery badawcze, mobilny punkt zbierania pomysłów, kawiarenka obywatelska, warsztaty przyszłościowe.
12.00-18.00 - Fabryczne fotografie – wystawa
Wydarzenie towarzyszące – umiejscowione w przestrzeni DEFUM, wystawa stworzona przez Muzeum Miejskie „Sztygarka” mająca premierę podczas Festiwalu INDUSTRIADA 2017. Wydarzeniu towarzyszyć będzie włączenie historyków-amatorów i byłych pracowników DEFUM, dzięki czemu uczestnicy Festiwalu INDUSTIRADA będą mogli wziąć udział w fabularyzowanym zwiedzaniu obiektów poprzemysłowych oraz spotkaniach z ludźmi związanymi z obiektem.
18.00-22.30 - Fabryka Pełna Życia w rytmie muzyki
Mono Terror - duet w składzie: Piotr Jeziorko - perkusja, gitara, gitara basowa i Bartosz Haładus – elektronika, komputery. Ich muzyka balansuje miedzy spokojnymi, ambientowymi przestrzeniami, a bardziej agresywnym, rytmicznym, momentami tanecznym brzmieniem i transem. Nie boją się podejmować tematyki postindustrialnej z elementami futurystycznymi w swojej twórczości, wpasowując się w klimat rzeczywistości przemysłowej. Człowiek vs. Maszyna - Spektakl dźwięków industrialnych, stworzony jako autorskie dzieło Wojtka Gołębiowskiego, połączonego z wizualizacjami na podstawie archiwalnych filmów, fabularnych i dokumentów. Suita muzyczna oparta na wcześniej nagrywanych autentycznych dźwiękach pracujących maszyn i urządzeń przemysłowych. „Fritz Lang nadal nie żyje. Czy to Fonogon gra do "Metropolis". Na żywo" to projekt w sposób nieoczywisty łączący absolutnie różne osobowości. Muzycy, podróżując między instrumentami tworzą klimat alternatywy oparty na indywidualnych inspiracjach członków grupy. Koncerty to nieustanny ruch na scenie połączony z muzyką z jednej strony drażniącą i niepokojącą, z drugiej często wpadającą w transowość, często wzbudzają w odbiorcy element dezorientacji i przykuwają jego uwagę. I ten właśnie nieoczywisty skład pokaże uczestnikom Festiwalu INDUSTIRADA muzykę do ekspresjonistycznego filmu niemieckiego reżysera Fritza Langa "Metropolis". Science fiction z 1927 roku. Monumentalne dzieło niemiecki film tamtego okresu) prezentuje dystopijną wizję miasta przyszłości, Miasta – Maszyny.
Zapraszamy!
« Poprzednie wydarzenieNastępne wydarzenie »